Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Reactive/domains/auto-holowanie.net/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2695 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Reactive/domains/auto-holowanie.net/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2699 Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /usr/home/Reactive/domains/auto-holowanie.net/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3581 Jak często należy wymieniać pasek rozrządu? | 720 801 351 Auto holowanie, tania Pomoc Drogowa, Laweta Warszawa 24h.

Jak często należy wymieniać pasek rozrządu?

Czy można przedłużyć żywotność turbosprężarki?
24 czerwca 2019

Nawet najwyższej klasy samochód wymaga dbania o regularną wymianę płynów i części eksploatacyjnych. Jedna z nich to pasek rozrządu.

Okazuje się, że stan silnika uzależniony jest między innymi od trwałości kawałka gumy. Rzecz w tym, że jeśli pasek ulegnie zerwaniu, wówczas jednostka napędowa może zostać poważnie uszkodzona. Żeby do tego nie dopuścić, należy znać zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany paska rozrządu.

 

Jak wygląda i na jakiej zasadzie działa pasek rozrządu?

Kauczuk charakteryzujący się wysoką odpornością na rozciąganie czy ściskanie, to podstawowy materiał, z którego produkowane są paski rozrządu. Dodatkowo stosuje się stalowe, poliamidowe, kevlarowe lub wykonane z włókna szklanego elementy wzmacniające. Ponadto zęby, w które wyposażony jest pasek mogą być pokryte teflonem, gdyż zmniejsza tarcie, a tym samym wpływa pozytywnie na szybkość zużywania się paska rozrządu. Jego owalny kształt i fakt, iż posiada zęby, pozwalają na właściwy montaż oraz prawidłowe działanie na kołach zębatych wału korbowego i wałka rozrządu. Pasek odpowiada bowiem za przenoszenie napędu z pierwszego z nich na drugi. W ten sposób umożliwia otwieranie i zamykanie zaworów silnikowych, których rola polega na zasysaniu paliwa oraz powietrza do cylindrów, a także na wypuszczaniu spalin. Czyli jeżeli pasek zacznie szwankować, zaburzona zostanie praca cylindrów ssących i wydechowych, a zerwanie paska całkiem ją wykluczy. Co gorsza może dojść do uszkodzenia silnika i jego podzespołów.

Obok paska rozrządu istnieją też inne rozwiązania pozwalające na przenoszenie napędu, a mianowicie zestaw kół zębatych albo łańcuch. Jednak koła zębate nie sprawdzają się w nowoczesnych samochodach. Podobnie jest z łańcuchami, które do niedawna uważane były za wyjątkowo trwałe. Natomiast w przypadku, gdy mają radzić sobie z większymi obciążeniami mechanicznymi i termicznymi, wcale nie wytrzymują zbyt długo. Jeśli uwzględni się jeszcze, że gumowy pasek kosztuje zdecydowanie mniej, łatwiej się go wymienia, jest lekki i dzięki niemu silnik ciszej pracuje, trzeba przyznać, że to najkorzystniejsza opcja. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dba się o stan napędu rozrządu. Jego odmianą jest mokry pasek, zanurzony w kąpieli olejowej.

 

Skąd wiadomo, że przyszedł czas na wymianę paska?

Biorąc pod uwagę, że ciężko mówić o typowych objawach zużycia paska rozrządu, trzeba starać się o utrzymanie go w dobrej kondycji, żeby nie doszło do awarii. W praktyce oznacza to, że powinien być systematycznie kontrolowany i wymieniany. Jak często? Odpowiedzi nie należy raczej szukać w instrukcji przygotowanej przez producenta, bo bywa, że pasek oraz pozostałe elementy rozrządu zużywają się szybciej niż jest w niej podane. O częstotliwość wymiany warto dopytać rzetelnego mechanika, który ma doświadczenie w naprawach danego modelu auta. Ogólnie można powiedzieć, że nowy pasek montuje się po przejechaniu 60 000 – 90 000 km albo co 5 lat. Jednak jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany lub ma już swój wiek i przebieg, prawdopodobnie wymiana będzie konieczna wcześniej. Czy można ocenić to samodzielnie? Sporo zależy od tego, w jakim miejscu pasek się znajduje i na ile proste jest dostanie się niego. Poza tym określenie czy żadne ząbki nie są zużyte, okazuje się naprawdę trudne. Na pewno warto skontrolować naciąg paska, a także czy przypadkiem nie zsuwa się z kół pasowych. W razie braku przekonania, że uda się to sprawdzić na własną rękę, można wybrać się do warsztatu samochodowego i poprosić o zrobienie przeglądu specjalistów.

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że oprócz samego paska, należy wymieniać również współpracujące z nim elementy. Zdarza się zresztą, że zrywa się on nie dlatego, że uległ zużyciu, tylko w związku z usterką innej części. Mogą to być rolki prowadzące, napinacz, uszczelniacze wału korbowego i wałków rozrządu, koła zębate czy pompa wody. Najlepiej ich stan oceni fachowiec. Warto więc umówić się w tym celu w autoryzowanym serwisie, który posiada doświadczenie w wymianie elementów rozrządu w pojazdach danej marki oraz ma łatwy dostęp do oryginalnych części.

Call Now Button